ANCS 2008 Final Program

Wednesday 2008-11-05
19:00 - 20:30 Reception
Thursday 2008-11-06
07:00 - 08:10 Breakfast
08:10 - 08:30 Opening Remarks
08:30 - 09:30 Keynote 1
What Does Architecture Have to Do with It?
David Clark (MIT)
09:30 - 10:00 Morning Break
10:00 - 11:30 Routing (Chair: Bill Lin)
Implementing and Deploying a NetFPGA OpenFlow Switch
Jad Naous (Stanford University, USA); David Erickson (Stanford University, USA); Adam Covington (Stanford University, USA); Nick McKeown (Stanford University, USA)
Design of a Portable Router Framework
Benjamin Wun (Washington University, USA); Patrick Crowley (Washington University in St. Louis, USA); Arun Raghunath (Intel Corporation, USA)
A Remotely Accessible Network Processor-Based Router for Network Experimentation
Charlie Wiseman (Washington University in St. Louis, USA); Jonathan Turner (Washington University in St. Louis, USA); Michela Becchi (Washington University in St. Louis, USA); Patrick Crowley (Washington University in St. Louis, USA); John DeHart (Washington University at St. Louis, USA); Mart Haitjema (Washington University in St. Louis, USA); Shakir James (Washington University in St. Louis, USA); Fred Kuhns (Washington University in St. Louis, USA); Jing Lu (Washington University in St. Louis, USA); Jyoti Parwatikar (Washington University in St. Louis, USA); Ritun Patney (Washington University in St. Louis, USA); Michael Wilson (Washington University in St. Louis, USA); Kenneth Wong (Washington University in St. Louis, USA); Dave Zar (Washington University in St. Louis, USA)
11:30 - 12:30 Lunch
12:30 - 14:00 Packet Classification (Chair: John Lockwood)
Compact Architecture for High-Throughput Regular Expression Matching on FPGA
Yi-Hua Yang (University of Southern California, USA); Weirong Jiang (University of Southern California, USA); Viktor Prasanna (University of Southern California, USA)
Acceleration of Decision Tree Searching for IP Traffic Classification
Yan Luo (University of Massachusetts Lowell, USA); Ke Xiang (University of Massachusetts Lowell, USA); Sanping Li (University of Massachusetts Lowell, USA)
Efficient Regular Expression Evaluation: Theory to Practice
Michela Becchi (Washington University in St. Louis, USA); Patrick Crowley (Washington University in St. Louis, USA)
14:00 - 14:30 Afternoon Break
14:30 - 16:00 Multicore (Chair: Yan Luo)
A Scalable Multithreaded L7-filter Design for Multi-Core Servers
Danhua Guo (University of California, Riverside, USA); Guangdeng Liao (University of California, Riverside, USA); Laxmi Bhuyan (University of California, USA); Bin Liu (Tsinghua University, P.R. China); Jason Ding (Cisco Systems, USA)
On Runtime Management in Multi-Core Packet Processing Systems
Qiang Wu (University of Massachusetts, USA); Tilman Wolf (University of Massachusetts, USA)
MultiLayer Processing - An execution model for parallel stateful packet processing
Javier Verdu (Polytechnic University of Catalonia, Spain); Mario Nemirovsky (Consentry Networks, USA); Mateo Valero (Technical University of Catalonia, Spain)
16:00 - 16:30 Afternoon Break
16:30 - 18:00 Panel: The Future of Packet Processing Architectures for Networking and Communications Systems (Moderator: Peter Onufryk)
Panelists
Patrick Bisson (EZchip Technologies); William Eatherton (Cisco Systems, Inc.); Rao Gattupalli (Tilera Corporation); Marco Heddes (TranSwitch Corporation); Derek McAuley (Netronome Systems, Inc.); Pranav Mehta (Intel Corporation)
19:00 - 20:30 Dinner
Friday 2008-11-07
07:00 - 08:30 Breakfast
08:30 - 09:30 Keynote 2
Exploiting Heterogeneous Cores for Network Flow Processing
Derek McAuley (Netronome Systems)
09:30 - 10:00 Morning Break
10:00 - 11:30 Measurements and Switching (Chair: Hans Eberle)
BRICK: A Novel Exact Active Statistics Counter Architecture
Nan Hua (Georgia Tech, USA); Bill Lin (University of California, San Diego, USA); Jun Xu (Georgia Tech, USA); Haiquan (Chuck) Zhao (Georgia Tech, USA)
Packet Prediction for Speculative Cut-Through Switching
Paul Congdon (University of California, Davis, USA), Matthew Farrens (University of California, Davis, USA)
Programmable and Real-time Network Traffic Measurements
Faisal Khan (University of California, Davis, USA); Lihua Yuan (University of California, Davis, USA); Chen-Nee Chuah (University of California, Davis, USA); Soheil Ghiasi (University of California, Davis, USA)
11:30 - 13:30 Lunch and Poster Session
Adaptive scheduling to maximize NIC throughput in a COTS router
Mike MacGregor (University of Alberta, Canada); Qinghua Ye (University of Alberta, Canada)
Input-Queued Switches with Logarithmic Delay: Necessary Conditions and a Reconfigurable Scheduling Algorithm
Krishnendu Roy (Louisiana State University, USA); Ramachandran Vaidyanathan (Louisiana State University, USA); Jerry Trahan (Louisiana State University, USA)
SimNP: A Flexible Platform for the Simulation of Network Processing System
David Bermingham (Dublin City University, Ireland); Zhen Liu (Dublin City University, Ireland); Xiaojun Wang (School of Electronic Engineering, Dublin City Univ., Ireland)
Towards Effective Network Algorithms on Multi-core Network Processors
Yaxuan Qi (Tsinghua University, P.R. China); Zongwei Zhou (Tsinghua University, P.R. China); Baohua Yang (Tsinghua University, P.R. China); Fei He (Tsinghua University, P.R. China); Yibo Xue (Tsinghua university, P.R. China); Jun Li (Tsinghua University, P.R. China)
Performing Time-Sensitive Network Experiments
Neda Beheshti (Stanford University, USA); Yashar Ganjali (University of Toronto, Canada); Monia Ghobadi (University of Toronto, Canada); Nick McKeown (Stanford University, USA); Jad Naous (Stanford University, USA); Geoffrey Salmon (University of Toronto, Canada)
Data Path Credentials for High-Performance Capabilities-Based Networks
Tilman Wolf (University of Massachusetts, USA)
13:30 - 14:30 Hardware Implementations (Chair: D. K. Panda)
Low Power Architecture for High Speed Packet Classification
Alan Kennedy (Dublin City University, Ireland); Xiaojun Wang (School of Electronic Engineering, Dublin City Univ., Ireland); Zhen Liu (Dublin City University, Ireland); Bin Liu (Tsinghua University, P.R. China)
Stateful Hardware Decompression in Networking Environment
Hao Yu (IBM research, USA); Hubertus Franke (IBM, USA); Giora Biran (IBM, Israel); Amit Golander (IBM, Israel); Terry Nelms (IBM, USA); Brian Bass (IBM, USA)
14:30 - 15:00 Afternoon Break
15:00 - 16:30 I/O and Custom Networks (Chair: Dimitri Stiliadis)
On Design of Bandwidth Scheduling Algorithms for Multiple Data Transfers in Dedicated Networks
Yunyue Lin (University of Memphis, USA); Qishi Wu (University of Memphis, USA)
Software Techniques to Improve Virtualized I/O Performance on Multi-Core Systems
Guangdeng Liao (University of California, Riverside, USA); Danhua Guo (University of California, Riverside, USA); Laxmi Bhuyan (University of California, USA); Steven King (Intel Corporation, USA)
Design optimization of a highly parallel InfiniBand Host Channel Adapter
Florian Auernhammer (IBM Zurich Research Laboratory, Switzerland); Patricia Sagmeister (IBM Zurich Research Laboratory, Switzerland)
16:30 - 16:45 Closing Comments